czwartek, 9 grudnia 2010

perły i perełki!!




Na stronie 'Apartu' wyczytałam, ze perły towarzyszą człowiekowi od wielu tysiącleci. Uznawane za cud natury miały początkowo znaczenie obrzędowe, a dopiero znacznie później kultowe, magiczne i lecznicze.
Jako ciwkawostkę podam, ze perły zbudowane są z tej samej substancji co wewnętrzna strona muszli, czyli z masy perłowej, której głównymi składnikami są węglan wapnia i rogowata substancja białkowa. Powstają w wyniku obronnej reakcji mięczaka perłorodnego. Gdy pod skorupkę mięczaka dostaje się ciało obce, małż, chcąc złagodzić ból, wypuszcza śluz, który otacza ciało obce powłoką masy i twardnieje. Następnie ucisk łagodnieje, a masa się rozszerza. W ten sposób tworzą się kolejne warstwy. Tak powstają perły naturalne, które rodzą się w przyrodzie bez udziału człowieka.O wartości i jakości pereł decydują m.in.: wielkość perły, jej forma, grubość powłoki masy perłowej, a także barwa, połysk, orient/overton oraz powierzchnia perły. Najbardziej cenione są perły kuliste.
Wielkość pereł podawana jest w większości w milimetrach. Największa istniejąca perła Hope'a ma 5 cm długości i waży 90,8 g.
Najdoskonalszą i najdroższą formą pereł są perły kuliste, a stopień przybliżenia danego kształtu do formy kulistej jest jednym z ważniejszych kryteriów oceny wartości.
Barwa podstawowa pereł zależy od ilościowego stosunku dwóch głównych składników pereł, czyli aragonitu i konchioliny. Orient/overton to efekty optyczne modyfikujące barwę podstawową. Perły dzieli się na dwie grupy: perły naturalne i perły hodowane.
Wśród słonowodnych pereł hodowanych wyróżnia się:
Perły Tahiti – są to ciemne perły, których średnica wynosi od 8 nawet do 21 mm, są jednym z rodzajów pereł słonowodnych.


I to właśnie takie można spotkać tu najczęściej. A jak je poznać? Po cenie, kosmicznej..


Piękne...


Ponoć istnieje przesąd, że nie powinno sie dawać swojej wybrance pierścionka zaręczynowego z perłą, ale na którąś rocznicę, czemu nie??


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz